Dla Rodziców


Szanowni Rodzice,


To miejsce powstało w celu wyjaśnienia Wam co wasze dzieci robią na zbiórkach, czym właściwie jest harcerstwo i co im daje.
Jeśli jednak nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na nurtujące Was pytanie proszę o kontakt:
dh Krzysztof Liszka E-mail: liszka.ndhs@gmail.com Tel: 601 311 402.



Jak działamy?
Codzienne życie w Boguszowicach: Rok harcerski rozpoczyna się tak samo jak rok szkolny we wrześniu i trwa aż do końca obozu harcerskiego podczas letnich wakacji. Na co dzień spotykamy się na zbiórkach drużyny (w naszym wypadku jest to zbiórka na której są wszyscy harcerze w wieku od 10 do 16 lat wraz z drużynowym), zbiórkach zastępu (chłopcy wewnątrz drużyny podzieleni są na mniejsze grupy, w których pracują i bawią się przez cały rok, zbiórki w zastępach odbywają się najczęściej, bo co tydzień), rzadziej spotykamy się całym szczepem (wtedy na zbiórce są nie tylko harcerze z 17 MDH, ale również harcerki z 20 ŻDH oraz starsi harcerze i harcerki z Niezależnej Drużyny Harcerzy Starszych). Oprócz zbiórek typowo harcerskich Wasze dzieci mają okazję aktywnie uczestniczyć w organizacji wielu imprez środowiskowych na terenie Boguszowic takich jak: dożynki, dzień dziecka i wiele innych. Harcerze są obecni również podczas uroczystości związanych ze świętami kościelnymi i państwowymi. Dlatego mogą kształtować swój charakter dzięki służbie dla innych podczas warty honorowej na grobach 1 listopada, roznoszeniu ognia betlejemskiego po domach przed świętami Bożego Narodzenia, budowaniu szopki betlejemskiej w boguszowickim parku, parzeniu herbaty po pasterce, budowy ołtarza na Boże Ciało i innych okazjach.

Obóz:
Jak już wspomniałem na początku, rok harcerski kończymy letnim obozem. Jest to najważniejszy moment dla każdego harcerza ponieważ tutaj może sprawdzić czego nauczył się podczas całego roku, tylko na obozie można poznać prawdziwe harcerskie życie wśród przyjaciół i dzikiej natury. Na obozy staramy się jeździć co roku, ale zawsze w inne miejsce, żeby pokazać Waszym dzieciom jak najwięcej wspaniałych miejsc. Podczas obozów staramy się wyjechać za granicę, żeby zobaczyć jak wygląda życie w miastach sąsiednich państw (byliśmy już między innymi w Wilnie (dwukrotnie), Pradze, Berlinie, Rydze, Dreźnie oraz we Lwowie). Na miejsce obozu staramy się wybierać takie zakątki Polski, żeby przez całe dwa tygodnie nikt nam nie przeszkadzał. Szukamy miejsc jak najdalej oddalonych od cywilizacji, miejsc w których nikt nie będzie się nudzić. Obozujemy albo nad jeziorem albo w górach, ale zawsze w lesie gdzie czujemy się jak w domu.





Co zyskuje Wasz syn przyłączając się do grona harcerzy 17 MDH?

Otóż: uczy się samodzielności, działania w grupie, zdobywa nowe wiadomości i sprawność fizyczną. Po pewnym czasie poprawnie udzieli pierwszej pomocy, bezbłędnie dotrze do celu po kilku kilometrowym marszu w lesie, dowie się ciekawych rzeczy o historii Polski, a także zwiedzi jej zakątki. Poza tym, zyska wielu serdecznych przyjaciół, co w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie.





A co zyskujecie Wy?

Przede wszystkim, wiecie gdzie i w jakim towarzystwie przebywa Wasz syn. Oprócz tego ręczę, że czas spędzony w drużynie nie będzie czasem zmarnowanym. Z naszych zajęć zawsze coś nowego się wynosi. A w przypadku kłopotów z nauką znajdzie się ktoś, kto mu pomoże.





Jakie są koszty bycia harcerzem?
- zakup mundur harcerskiego
- jednorazowe opłaty związane z różnego rodzaju wyjazdami


Każdy harcerz wstępujący do drużyny, powinien zaopatrzyć się w mundur harcerski – niekoniecznie od razu po pierwszej zbiórce, ale w ciągu 3 miesięcy było by to jednak wskazane. W skład munduru wchodzą: rogatywka, bluza, czarne lub zielone spodnie, pas, chusta, getry, wykładanki, ciemne buty „trapery”, lilijka, komplet 3 naszywek.





Z harcerskim pozdrowieniem
CZUWAJ!
Drużynowy 17 Męskiej Drużyny Harcerskiej
Dh Krzysztof Liszka